Mezinárodní den neslyšících

 
2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011
2017

 

Oslava MDN 2017

 
  Připravuje se na podzim.
2016

 

Oslava MDN 2016

 
2015

 

Oslava MDN 2015

 
2014

 

Oslava MDN 2014

 
2013

 

Oslava MDN 2013

 

Poděkování všem, kteří se podíleli na realizaci MDN 2013

 

YouTube Preview Image

 

Vážení a milí,

ráda bych Vám jménem naší asociace ASNEP ještě jednou poděkovala za Vaši pomoc při realizaci oslav Mezinárodního dne neslyšících 2013.

Velmi si Vaší pomoci vážíme!

Zde je video s informacemi o rekordu, výtěžku a také velké poděkování pro Vás všechny. Video je opatřené titulky. Doufám, že budete mít radost.

Fotogalerie:
Fotografie z akce jsou na této stránce: http://www.asnep.cz/fotogalerie

Zprávy včetně videií a fotografií najdete na Facabooku Asnep: http://www.facebook.com/ASNEP.cz

Přeji Vám krásný den a těším se na možnou další

spolupráci.

Bc. Martina Kronusová
výkonná ředitelka ASNEP a koordinátorka projektu
Tlumočnické služby pro neslyšící osoby
tel. 235 521 412, mobil: 776 550 336, e-mail:asnep@volny.cz
http://www.facebook.com/ASNEP.cz
www.asnep.cz,www.cztn.cz,www.gong.cz

Pozvánka na účast a realizaci MDN 2013

YouTube Preview Image

M. Kociánová: Pokud 21. 9. zavítáte na Anděl, tak se můžete stát součástí Mezinárodního dne Neslyšících. Pokud neslyšíte, tak je to akce vyloženě pro vás. A pokud slyšíte, tak také. On člověk nikdy neví.

M. Kociánová: Co bychom ještě řekli, aby vážně přišli?
Z. Hájková: Já bych vám chtěla doporučit, abyste ve svém šatníku našli něco v krásné tyrkysové barvě. Vezměte si třeba nějakou čepici, šátek, rukavice. Zkrátka něco pěkného na sebe a přijďte k nám.
M. Kociánová: Sama bych to neřekla líp. Tak nezapomeňte 21. 9.

 

YouTube Preview Image

 

Vendula Stará: Čekám na pana Rosáka, hm to jsou pěkné vousy.
Jan Rosák: Dobrý den.
Vendula Stará: Dobrý den.
Jan Rosák:… ano ? Mezinárodní den neslyšících?
Vendula Stará: Ano.
Jan Rosák: To mám radost. Jan Rosák, těší mě. Tak to si hezky popovídáme… no, ale takhle bychom si asi nerozuměli?! Jak to uděláme?
Vendula Stará: Počkejte, mám nápad.
Vendula Stará: Áááá, dobrý den, dobrý den.
Jan Rosák: Dobrý den, to mám radost.
Vendula Stará: Já mám taky radost, že jsme se setkali, konečně.
Jan Rosák: Teď si budeme všichni krásně rozumět.
Vendula Stará: Ano, bezvadný.
Jan Rosák: A můžeme pozvat vás, slyšící i neslyšící, na oslavy třetího mezinárodního svátku, Mezinárodního dne neslyšících. Všechno se bude odehrávat na pěší zóně u Anděla a bude to velikánská sláva. Co všechno tam uvidíte, no tak to vám neřeknu jenom já, to vám řekne třeba taky Vendula.
Vendula Stará: Tak uvidíme několik vystupujících. Bude tam několik neslyšících vystupujících jako například Jaroslav Milich a jeho storytelling, dále uvidíme pantomimu P. S. I., uvidíme také Skautskou hymnu a na závěr neslyšícího Michaela Jacksona. No a samozřejmě to nebudou všichni, bude tam ještě mnoho dalších.
Jan Rosák: Ano, z těch slyšících vystupujících to budou samé slavné osobnosti. Bude to Anička Polívková, bude to Jan P. Muchow, bude to Ruda z Ostravy a ještě to bude Jiří Dědeček. Všichni vám zahrají, zazpívají a pobaví vás. Ovšem to nebude všechno, protože tam, na té pěší zóně u Anděla, se bude odehrávat spousta úžasné legrace a kromě jiného, docela vážná věc. Pokus o REKORD! No, představte si, že ano.
Vendula Stará: Vy to všichni dobře znáte, jak takový rekord vypadá. Vloni a předloni jsme se zúčastnili rekordu v tleskání bílými rukavičkami. Ale letos, bude rekord trošičku jiný. Jaký, to se dozvíte až na místě, bude to pro vás překvapení.
Jan Rosák: Těch překvapení tam bude samozřejmě mnohem víc. Například ve stáncích, které budou lemovat pěší zónu, se můžete naučit spoustu zajímavých a velice prospěšných věcí. Co? Tak například znakový jazyk. Tak třeba už potom, až budete odcházet od Anděla, tak budete vědět, co to je… Že to je Mezinárodní den neslyšících. Jste srdečně zváni, těšíme se na vás!
Vendula Stará: A ten den, který se uskuteční kdy že? Bude to 21. 9. – tak tam nebudeme moderátory jen my dva spolu, ale také Martina Kociánová a neslyšící Petr Vysuček. Takže moc se na vás těšíme, mějte se, na shledanou!
Jan Rosák: Ve 13 hodin 21. 9. 2013!

Plakát ke stažení:Plakát s programem MDNProgram MDN 2013

 

Soutěž

 

Milí neslyšící,

jak víte, již dvakrát jsme na oslavách Mezinárodního dne neslyšících tvořili rekord – Nejvíce lidí v bílých rukavičkách tleskajících ve znakovém jazyce. Oba rekordy byly moc úspěšné.

Letos bychom chtěli, abyste se do rekordu zapojili nejen vaší účastí, ale také se přímo podíleli na návrhu, o jaký rekord budeme usilovat.

Proto vyhlašujeme „Soutěž o nejzajímavější rekord pro MDN 2013“.

Vybereme ten nejzajímavější návrh. Vítěz získá ocenění přímo na oslavách a rekord společně také zrealizujeme.

Kdo se může přihlásit?
Soutěž je určena pro neslyšící

Jak by měl rekord vypadat?
Napište přesný popis disciplíny, návrh pravidel (např. všichni účastníci musí mít bílé rukavice, účastníci budou stát v ohraničeném prostoru apod.). Rekord musí být snadno proveditelný na místě akce, zkontrolovatelný, s pomocí jednoduchých pomůcek, nic složitého, zdlouhavého. Měl by být hotov do 15 min.

Kam posílat návrhy?
Své návrhy můžete zasílat na e-mail: asnep@volny.cz. Můžete psát nebo zaslat video ve znakovém jazyce.

Do kdy?
Do 30. 5. 2013

YouTube Preview Image

0:26 Ahoj.

0:27 Ahoj.

0:29 Dlouho jsme se neviděli, že?

0:30 Máš pravdu, pamatuješ, kdy to bylo naposledy?

0:33 Vzpomínám si, viděli jsme se na loňském Mezinárodním dni neslyšících. Letos bude další ročník. Pojďte se posadit.

0:39 Ano, ano, pojďme.

0:44 Určitě víš, že se každý rok v září koná MDN. Letos bude probíhat také, a to 21. září, ale na rozdíl od předchozích let se bude program trochu lišit.

0:53 Hm, ano, bude jiný program. Akci budou moderovat 2 slavné osobnosti, které určitě všichni znají z televize. Bude to Jan Rosák, který je k vidění zde, a Martina Kociánová, její fotografie.

1:11 Dále vystoupí různí Neslyšící i slyšící lidé. Ze světa Neslyšících to budou např. Marie Basovníková s poezií v ČZJ, Dominik Henzl bude vyprávět vtipné příhody nebo Martin Wiesner se storytelling a další. Za slyšící osobnosti vystoupí s pantomimou dcera herce Bolka Polívky, kterou jistě znáš, a další známé osobnosti, které jsou k vidění zde.

1:52 MDN není určen pouze pro Neslyšící. Samozřejmě jsou zvaní také slyšící lidé, aby se mohli seznámit se světem Neslyšících, a také aby Neslyšící lidé měli možnost ukázat svůj svět a kulturu slyšícím lidem.

2:02 Na oslavách MDN bude kromě zhlédnutí různých vystoupení možnost koupit si občerstvení, ale i ručně dělané výrobky, a z nevšedních zážitků si lze užít také masáž rukou nebo manikúru. Rodiče s sebou můžou vzít děti, které se tu rozhodně nebudou nudit. Bude o ně dobře postaráno a užijí si bohatý program. Málem bych zapomněla! Nezapomeň si s sebou vzít bílé rukavičky, abychom mohli znovu vytvořit rekord v tleskání ve znakovém jazyce.

2:24 Ne ne, letos se budeme snažit o jiný rekord, už nepůjde o tleskání ve ZJ. O jaký rekord se bude jednat, bude záležet především na Neslyšících, kteří mohou přijít se svými nápady na nový rekord. Má to ale také svá pravidla – tvoření rekordu nesmí být moc dlouhé, může trvat max. 15min. Také to nemůže být příliš složité na vysvětlování, musí to být snadno proveditelné, aby šel rekord lehce zkontrolovat a spočítat.

2:45 Aha, tak to jednoduché, už mám několik nápadů! Musí to být něco jednoduchého, tak např. že do ohraničeného prostoru se musí vměstnat všichni, kdo mají obarvené vlasy na bílo. A je to! Dá se to jednoduše připravit, spočítat, a když přijde alespoň 5 soutěžících, tak máme rekord v kapse.

3:01 Ano, to je dobrý příklad. A další podobné (ale ne stejné) nápady můžou Neslyšící vymýšlet. Zasílat je mohou prostřednictvím nahrávky v ČZJ, kde vysvětlí, o co se bude jednat spolu s pravidly, nebo můžou svůj nápad sepsat v ČJ. Soutěžní nápady lze zasílat nejpozději do 30. května.

3:16 No počkej a kdo to bude hodnotit?

3:18 No vidíš, ano. Poté, co dostaneme všechny nahrávky s nápady, porota vybere ten nejlepší, který se nakonec uskuteční právě při oslavách MDN v září 2013. Budeme se s ním snažit vytvořit nový rekord. Nápady je možné zasílat na e-mailovou adresu ASNEP, která se teď zobrazí.

3:40 Protože se oslav budou účastnit Neslyšící, nedoslýchavé, ohluchlé a další osoby, musíme vyřešit, jak se spolu všichni domluví. Po celou dobu akce budou na místě tlumočníci ČZJ a bude zde také přepis do ČJ. Více informací lze najít na těchto webových stránkách.

4:01 Hm, tak to je moc zajímavé. Tak různorodý program! To se mi opravdu líbí a začínám se těšit čím dál víc. A jak jsi mluvil o té soutěži s nápadem na vytvoření rekordu, už teď se mi honí hlavou, co vymyslím. Musím vyhrát! Ale také musím říct co nejdříve ostatním Neslyšícím, aby vymýšleli a posílali své nápady. Tak co bych tak vymyslela za rekord… Ne, první musím dát vědět ostatním, napíšu to na FB, potom rozešlu všem e-maily. Tak ahoj.

4:21 Tak co, necháme ji v klidu psát a půjdeme, co říkáš? Ano, půjdeme. Zatím můžeme říct ostatním Neslyšícím o celé akci.

 

Nahoru k úvodu2012

 

MDN 2012 poděkování a nový rekord

 

Dne 22. 9. 2012 se na pěší zóně Anděl – Praha 5 uskutečnila oslava Mezinárodního dne neslyšících, kterou pořádala naše organizace ASNEP.

Cílem oslavy bylo upozornit na menšinu neslyšících občanů žijících v ČR, na jejich potřeby, současné problémy a přiblížení této skupiny většinové společnosti.

YouTube Preview Image

Na Andělu vystoupila skupina CAVA, jejíž písně byly tlumočeny do znakového jazyka. Dále bubenické uskupení Spálený sušenky, František Půlpán, člen souboru Pražská pantomima neslyšících Nepanto, s krátkou divadelní scénkou, František Doležal pohovořil o tom, jaké to je být neslyšící, Milan Fritz vysvětlit v pásmu osvěty, co je to český znakový jazyk. Moderovala Radka Nováková.

Ve stáncích prezentovaly svou činnost členské organizace ASNEP a v miny dílnách bylo možné si vyzkoušet, jak je obtížné odezírat, jak se slyšící s kochleárním implantátem nebo se naučit několik základních znaků.

Byl také překonán náš rekord z roku 2011: Nejvíce lidí v bílých rukavičkách tleskajících ve znakovém jazyce! V loni tleskalo 182 osob. Letos celkem 214 osob a to přesně dvě minuty.

Po oslavách na Praze 5, se konala od 17.00 hod. večerní zábava na radnici Prahy 13, pod záštitou zástupce starosty Aleš Marečka. Večerní akce byla zaměřena zejména na připomenutí činnosti organizace ASNEP za uplynulé roky. Letos ASNEP totiž slaví již 20 let od svého založení a 40 let vydávání časopisu GONG pro sluchově postižené.

Večerní program byl plný soutěží a dobré zábavy. Nechybělo originální divadlo, zpěv ve znakovém jazyce v podání Andrey Kalců a Anny Pangrácové, soutěž Miss ruce, kterou vyhrála Sabinka Rafflerová, soutěž o ceny s hlavní výhrou – víkendový pobyt v Tatrách – i dobré občerstvení. Moderovali Zlata Kurcová a Martin Wiesner. Obě akce byly pořádány v rámci projektu Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Předběžný výtěžek z akce činí 53 485 Kč (před odečtením drobných nákladů) a bude věnován na projekt Tlumočnické služby pro neslyšící a na činnost organizace ASNEP.

Rádi bychom velice poděkovali všem, kteří se na přípravě a chodu celé akce podíleli.

Děkujeme také účinkujícím, kteří vystoupili bez nároku na honorář a našim sponzorům.

Jmenovitě jsou to tito sponzoři:
Globus ČR, k. s., Botanicus spol. s r. o., Pivovary Staropramen a. s., Dr. Hauschka, Hájek a Boušová, s. r. o. – Ovocný Světozor, Glamour Trade / FAnn parfumerie, Nakladatelství Fragment s. r. o., Ryor, McDonald´s ČR, L’ambre Czech Republic s. r. o., Nakladatelství Portál, Zdena Bořutová, GE Money bank, a. s., Coca-Cola HBC Česká republika, s. r. o.

 

Těšíme se za rok nashledanou!

 

Bc. Martina Kronusová
výkonná ředitelka ASNEP a koordinátorka projektu Tlumočnické služby pro neslyšící

 

 

Certifikát – po kliknutí se zvětší obrázekCertifikát o rekordu - náhled a ke stažení soubor

 

MDN 22. 9. 2012

 

Všechny fotografie si můžete prohlédnout ve Fotogalerii:

http://www.asnep.cz/fotogalerie/

 

Publikováno 10.10.2012

 

Nahoru k úvoduSoutěž k Mezinárodnímu dni neslyšících 2012

 

Informace k MDN

YouTube Preview Image

Pravidla soutěže

 

YouTube Preview Image

 

Výbor Mezinárodního dne neslyšících při své práci vymyslel úkol pro ASNEP, která pod sebou sdružuje různé organizace, aby každá z nich vymyslela nějaký vtip a natočila ho. Poté budou moci všichni vybírat na webových stránkách ASNEP ten nejlepší vtip.

 

Chtěli jsme Vás upozornit ohledně výběru nejlepšího vtipu. Pokud se Vám bude nějaký vtip opravdu moc líbit a rozesměje Vás, až se za břicho budete popadat, potom uvidíte další, který se Vám také bude líbit, ale potom uvidíte jiný, který bude vyprávět Váš známý nebo kamarád a bylo by Vám líto, pokud pro něj nebudete hlasovat, dejte prosím přesto přednost tomu vtipu, který Vám přijde bezkonkurenční.

 

Opravdu prosím hlasujte pouze pro ten vtip, který se Vám bude nejvíce líbit a pro ten prosím hlasujte e-mailem.

 

Nemusíte se hlasování bát, ASNEP musí dodržovat mlčenlivost a nic neprozradí. Do e-mailu prosím napište své jméno a z jaké organizace pochází video s vtipem, pro který hlasujete.

 

Hlasujte prosím nejpozději do 14. září, potom už hlasování nebude možné. Při večerní oslavě Mezinárodního dne neslyšících proběhne slavnostní vyhlášení prvního místa a vítězný vtip zde také promítneme.

 


Prosíme všechny, do termínu 14. 9. 2012 nám zašlete na email:
asnep@volny.cz vaše názory, které video se vám nejvíce líbí.

 

Pravidla:
Hlasovat smí každý jen 1x. Do emailu musíte uvést vaše jméno a jméno organizace, které se vám nejvíce líbí.

 

1. Pevnost

YouTube Preview Image

 

2. Trojrozměr

YouTube Preview Image

 

3. Institut

YouTube Preview Image

 

4. SNN ČR

YouTube Preview Image

 

Publikováno 1.8.2012

 

Nahoru k úvoduOrganizace ASNEP převzala nominaci na titul Rekordman roku v oblasti Charita

 


Certifikát

Dne 9. června na festivalu Pelhřimov – město rekordů, převzala Martina Kronusová, výkonná ředitelka ASNEP, nominaci na titul „Rekordman roku 2011“ v oblasti Charita. Bylo to za rekord „Nejvíce lidí v bílých rukavičkách“, kteří tleskali ve znakovém jazyce. Rekord byl vytvořen dne 24. 9. 2011 na oslavách Mezinárodního dne neslyšících v Praze, které ASNEP pořádala. Dvě minuty tleskalo celkem 182 osob. I když se rekord neslyšících nestal tím nejlepším, nominace nás všechny moc potěšila a našim cílem je tento rekord letos překonat a to na dalších oslavách MDN, které proběhnou 22. 9. 2012.

 

Všechny fotografie si můžete prohlédnout ve Fotogalerii:

http://www.asnep.cz/fotogalerie/

 

Publikováno 19.6.2012

 

Nahoru k úvodu

  

2011

Mezinárodní den neslyšících 2011

Vážení přátelé,

zasíláme vám video jako poděkování všem organizátorům, dobrovolníkům i účastníkům oslav Mezinárodního dne neslyšících 24. 9. 2011. Dozvíte se také částku, která byla vybrána za konkrétní položky a kolik se celkově investovalo. Video je v českém znakovém jazyce, opatřené také titulky:

YouTube Preview Image

Přeji vám hezký den.

Bc. Martina Kronusová
výkonná ředitelka ASNEPVytvořen český rekord v roce 2011

 

Cílem oslavy bylo upozornit na menšinu neslyšících občanů žijících v ČR, na jejich potřeby, současné problémy a přiblížení této skupiny většinové společnosti.Certifikát o vytvoření českého rekordu

 

Na akci byl také vytvořen rekord: Nejvíce lidí v bílých rukavičkách tleskajících ve znakovém jazyce!

 

Rádi bychom velice poděkovali všem, kteří se na přípravě a chodu celé akce podíleli. Děkujeme také účinkujícím, kteří vystoupili bez nároku na honorář. Těšíme se za rok nashledanou!

Mezinárodní den neslyšících - rekord

Bc. Martina Kronusová
výkonná ředitelka ASNEP

 

Publikováno: 12.10.2011


 

Nahoru k úvodu