NEBERTE NESLYŠÍCÍM TLUMOČNÍKY, PŘEPISOVATELE A DALŠÍ JEDINEČNÉ SLUŽBY A NEZVYŠUJTE ZBYTEČNĚ NÁKLADY NA JEJICH ZAJIŠTĚNÍ

NEBERTE NESLYŠÍCÍM TLUMOČNÍKY, PŘEPISOVATELE A DALŠÍ JEDINEČNÉ SLUŽBY A NEZVYŠUJTE ZBYTEČNĚ NÁKLADY NA JEJICH ZAJIŠTĚNÍ

Toto je stanovisko ASNEP (www.asnep.cz), organizace sdružující organizace neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, která usiluje o naplňování práv osob se sluchovým postižením. Stanovisko se vyjadřuje k plánovanému zásadnímu omezení existence a financování nadregionálních sociálních služeb. K tomu dojde, pokud bude v plné šíři schválen poslanecký návrh měnící zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v podobě, jak jej předkládá pan Marian Jurečka, konkrétně §3. Doufáme, že jde o nezamýšlené úsilí, kdy předkladatel pouze neměl v daném čase dostupné všechny informace o dopadech této části návrhu nejen na osoby se sluchovým postižením. 

Navrhované omezení nadregionálních sociálních služeb bude mít zásadní dopad na dostupnost už takto nedostatkových tlumočnických, přepisovatelských a dalších unikátních služeb (nejen) pro osoby se sluchovým postižením. Tím dojde k zásadnímu negativnímu dopadu na naplňování práv těchto lidí. Likvidace nadregionální sociálních služeb a jejich převod na jednotlivé kraje přinese nedostupnost služeb v dosavadní kvalitě. V této situaci poskytovatelé tlumočení a přepisu byli před vznikem stávajících nadregionálních služeb. Dříve je totiž zajišťovala pečovatelská služba a právě nefunkčnost na regionální úrovni byla důvodem pro zajištění tlumočení a přepisu prostřednictvím nadregionálních služeb. Současné sítě služeb a podpory byly budovány více než 15 let, tato profesionální práce by přišla vniveč. Navíc dojde k  zásadnímu navýšení nákladů na poskytování služeb pro neslyšící a nedoslýchavé. 

 

Požadujeme zachování nadregionálních služeb v plném rozsahu.

Neslyšící totiž ztratí přístup k informacím, pokud sněmovna schválí v plné šíři poslanecký návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Jen v loňském roce bylo poskytovateli nadregionálních služeb zajištěno více než 14 000 hodin tlumočení českého znakového jazyka a přepisu, a to jak naživo tak on-line. Tlumočníci a přepisovatelé zajišťují komunikaci v nemocnicích, na úřadech, při poskytování sociálních služeb. Jsou důležitou součástí komunikace mezi slyšícími a neslyšícími v každodenních situacích. 

“Každý z nás někdy potřebuje tlumočníka nebo přepisovatele. Ať už v noci pro komunikaci s pohotovostí nebo když jde na úřad vyřídit si změnu bydliště, jména nebo si zařídit živnostenský list. Děti se sluchovým postižením a jejich rodiny potřebují podporu v podobě rané péče. Tyto služby jsou ve velké většině právě nadregionálního charakteru a pokud poslankyně a poslanci včas nezareagují, tyto služby prostě nebudou.” sděluje Mgr. Lucie Sedláčková Půlpánová, neslyšící prezidentka organizace Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP). 

 

V čem jsou nadregionální služby pro osoby se sluchovým postižením nezastupitelné? 

  1. Zásadně zvyšují dostupnost tlumočnických a přepisovatelských služeb.
  2. Zvyšují kvalitu a možnou kontrolu těchto služeb i v jednotnosti přístupů daným právě nadregionálním měřítkem.
  3. Šetří finanční prostředky, tím, že nutnou koordinaci a podpůrný aparát centralizuje.
  4. Zahrnují služby pro osoby se sluchovým postižením, které na čistě regionální úrovni nejsou dostupné, protože jde jen o jednotky specializovaných odborníků, kteří pokrývají potřebu klientů na území celé republiky.
  5. Vysoká odbornost a úroveň poskytovaných specifických služeb, včetně specializovaného technologického vývoje, které si jednotlivé kraje nemohou dovolit. 
  6. Zahrnují i odborné konzultanty schopné plně komunikovat přímo v českém znakovém jazyce (a není třeba v těchto případech zajišťovat tlumočení dalším profesionálem)
  7. Dostupnost služby 24 hodin denně, 7 dní v týdnu (například pro urgentní zdravotní a jiné akutní případy).
  8. Zajištění sociální služby, které v jednotlivých krajích nemají z principu velkou cílovou skupinu, např. služby pro osoby s hluchoslepotou.

 

Nadregionální služby přinášejí zásadní úspory z rozsahu (např. snižování podílu fixních nákladů vzhledem k nákladům celkovým), což je klíčové, vzhledem ke stávajícímu podfinancování sociálních služeb. K zajištění tlumočení i přepisu jsou potřeba nejen tlumočníci a přepisovatelé, ale i nezbytný podpůrný systém, který zajišťuje, jakého tlumočníka nebo přepisovatele kam kdy poslat. Bez této systematické podpory není zajištění služby možné. 

Stávající návrh ohrozí dosavadní funkční systém, kdy podpůrný aparát funguje pro více regionů najednou. Novelou hrozí, že jej bude třeba zajistit čtrnáctkrát, pro každý kraj zvlášť. To povede k zbytečnému navýšení personálního zázemí nebo několikanásobné navýšení administrativy při rozúčtovávání podpůrného aparátu mezí 14 dotací. A to jen v ideálním případě, kdy si všechny kraje budou ochotny službu zařadit do své sítě. 

Toto rozpuštění nadregionálních služeb mezi jednotlivé kraje je navíc v případě poskytování tlumočnických a přepisovatelských služeb poskytovaných on-line naprosto nelogické. Pro zajištění služby on-line je jedno jestli tlumočník či přepisovatel “sedí” v Domažlicích, Brně nebo v Jeseníku. Pokud bude tato část návrhu Mariana Jurečky schválena, stát se bude zcela vědomě chovat jako špatný hospodář. 

Nadregionální služby zahrnují i další služby pro osoby se sluchovým postižením, které na čistě regionální úrovni nejsou vůbec dostupné, například raná péče, sociální rehabilitace, právní a sociální poradenství a jiné. 

Tímto stanoviskem se ASNEP připojuje k úsilí Národní rady osob se zdravotním postižením a Unii sociálních služeb protože omezení nadregionálních služeb se týká celkem mnoha desítek tisíc klientů nejen se sluchovým postižením: https://nrzp.cz/2024/02/06/informace-c-9-2024-spolecna-tiskova-konference-k-financovani-nadregionalnich-a-celostatnich-socialnich-sluzeb/

 

Požadujeme zachování nadregionálních služeb v plném rozsahu a z výše uvedených důvodů žádáme poslankyně a poslance, aby věnovali pozornost a aktivně odvrátili zásadní ohrožení těchto služeb například aktivitou ve smyslu pozměňovacího návrhu k tisku 605/0 (podávaního poslancem Alešem Juchelkou) k návrhu poslance Mariana Jurečky a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (TISK 605/0)

 

Děkujeme za vyslyšení této žádosti a Vaše aktivní kroky vedoucí k zachování existence nadregionálních sociálních služeb, tak aby byla práva osob (nejen) se sluchovým postižením naplňována. 

 

S důvěrou a úctou, 

Lucie Sedláčková Půlpánová, 

prezidentka Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel

 

kontakt pro další komunikaci: 

Tamara Kováčová, advokační tým, ASNEP

kovacova@asnep.cz 

603 942 437