Setkání zástupců ASNEP s vedoucí oddělení služeb pro smyslově postižené diváky České televize

Zástupci ASNEP se sešli s novou vedoucí oddělení služeb pro smyslově postižené diváky Petrou Kinclovou. Ta ve funkci nahradila Vladimíra Salzmana, který odešel do důchodu.

Zdravím,
rád bych vám teď předal informace ze setkání zástupců ASNEP a České televize, konkrétně s vedoucí oddělení, které se zaměřuje na neslyšící a nevidomé diváky a tedy na titulky, tlumočení a audio popis.
Pan  Mgr. Vladimír Salzman 31. prosince 2022 odešel do důchodu a od 1. ledna 2023 tuto funkci převzala paní inženýrka Petra Kinclová, se kterou budeme nadále spolupracovat.


Projednávali jsme společně tři body.


Prvním byla stížnost, kterou jsme podali na základě situace z vysílání druhého kola prezidentských voleb, kdy byly titulky přidány pozdě. Měly být samozřejmě dříve a také mohl být do rohu obrazovky přidán tlumočník ČZJ. Tato stížnost už se projednala a vyřešila. Předali jsme také naše doporučení pro příště, aby bylo vysílání voleb zpřístupněno dříve, lidé chtějí sledovat celý průběh voleb. A posledním doporučením bylo zarezervování tlumočníka ČZJ a jeho přidání do rohu obrazovky, aby mohl tlumočit projev nově zvoleného prezidenta.

Druhý bod našeho jednání se týkal správného nastavení kamery. I ten se už dále řeší. Poslali jsme pro ukázku správné nastavení kamery s podrobným vysvětlením a vše jsme společně probrali. Nabídli jsme také spolupráci s tlumočníky z EKOTN, kteří mohou poskytnout odborné rady.


A do třetice pro Vás máme dobrou zprávu! Příští měsíc, konkrétně 9. března 2023, se bude konat inaugurace nového prezidenta Petra Pavla, který bude skládat prezidentský slib a nastupovat do úřadu. Vysílání této události bude opatřeno titulky a tlumočením do ČZJ. Tuto zprávu budeme sdílet přibližně na konci února s bližšími informacemi.


Přeji vám všem krásný den!
Za radu ASNEP,
Mgr. Vlastimil Chlumský
Viceprezident ASNEP, z. s.